Korizmena duhovna obnova

Korizmena duhovna obnova za Poslanike milosrđa, Misionare Milosrdnog Isusa te volontere župnog Caritasa i pučke kuhinje sv. Josipa održana je 23. i 24. veljače 2018. u samostanu Milosrdnih sestara sv. Križa na Vrhovcu. Voditelj duhovne obnove bio je naš župnik vlč. Damir Ocvirk, a tema duhovne obnove bila je: „Blago čistima srcem, oni će Boga gledati”.
Obnovu smo započeli molitvom Večernje u zajedništvu s časnim sestrama, a potom je uslijedio zaziv Duha Svetoga kako bi tijekom boravka u samostanu naše srce i um bilo pripravljeno za susret s Gospodinom po njegovoj riječi te kako bi nam duhovna obnova bila na blagoslov. Na temelju starozavjetne knjige proroka Joela i njegovog poziva na pokoru, obraćenje i molitvu, u prvom smo razmatranju promišljali o pet glavnih Božjih svojstava te kako je važno iznova vraćati se Bogu. ”Vraćati se Bogu. I to baš sada. Jer sada je vrijeme obraćenja. I koliko god ono bilo zahtjevno toliko je i milosno jer nas dublje uvodi u odnos s Bogom” ističe vlč. Damir. Središnji dio prvog dana obnove bila je sveta misa. U svojoj se propovijedi, vlč. župnik dotaknuo važnosti svjedočenja vjere naglasivši kako je važno imati snage druge bratski opomenuti i privoditi Božjem kraljevstvu. Pri tome moramo biti svjesni i ne zaboravljati da naša pravednost ne dolazi od nas samih već dolazi kao dar od Boga. Nakon svete mise uslijedila je pobožnost Križnoga puta na kojem smo pratili našeg Spasitelja Isusa Krista razmatrajući njegovu muku kroz duhovna i tjelesna djela milosrđa. Drugi dan naše obnove započeli smo razmatranjem važnog biblijskog teksta iz Knjige Ponovljenog zakona promišljajući o važnosti predanja Bogu te prepoznavanja trenutka Božjeg pohođenja u našim životima. U drugom razmatranju na temelju Knjige Levitskog zakonika promišljali smo kako treba živjeti za ostvarivanje svetosti. Važno je činiti dobro i to ne zbog samog dobra, već zbog ljubavi prema Gospodinu. Nakon razmatranja, uslijedio je rad u grupama gdje smo na temelju Isusovog govora na gori lomili Božju riječ nad blaženstvima, prvo podijeljeni u tri grupe, a potom svi zajedno razmjenjujući naša razmišljanja. U 15 sati pred Presvetim Oltarskim Sakramentom molili smo krunicu Božjega milosrđa te u tišini stavljali pred Isusa sve naše molitve i nakane koje nosimo u srcu. Duhovnu smo obnovu upotpunili svetom misom, zahvalivši Gospodinu na svemu onome što smo primili te moleći da nam podari snagu u našem životu kojom bismo prihvatili njegovu riječ. Da njegovu riječ razumijemo i da sa žarkom željom po njoj živimo kako bi mogli imati otvoreno i čisto srce za Njega. Tada ćemo ga doista gledati licem u lice!

Damir David

 

Možda će vas zanimati...