120. obljetnica rođenja mons. Ivana Gašperta, prvog župnika

Ivan Gašpert rodio se 1. lipnja 1897. u župi Desinić. Za svećenika je zaređen 29. lipnja 1921. Bio je kapelan u Vivodini i u sv. Blažu u Zagrebu. Sam navodi u svojem životopisu: U siječnju 1935. povjerio mi je nadbiskup koadjutor A. Stepinac zadaću, da organiziram novu župu sv. Josipa na Trešnjevki i da sagradim crkvu. Već od pučkih misija 1933. vršio sam u Pučkom domu na Selskoj cesti službu Božju: nedjeljom i blagdanom, a od veljače 1935. u Gradskom dječjem skloništu u Trakošćanskoj ulici, dok s Božjom pomoću i osobito zagovorom sv. Josipa nije uspjelo izgraditi privremenu crkvu sv. Josipa. Dekretom od 17. 4. 1937., imenovan sam župnikom te župe, započevši svoju dužnost u ime Božje s danom 20. travnja 1937

Bio je ljubazan s ljudima, revan u službi, redovit u radu s katoličkim društvima i u ispovjedaonici, kao i u svemu pastoralnom služenju. Župa sv. Josipa pod njegovim vodstvom postaje jedna od najdjelatnijih župa u Zagrebu. U vrijeme II. svjetskog rata predano je služio narodu, unapređujući vjerski život. Poslije rata komunističke vlasti češće su ga napadale i progonile, jer im je smetao tako zauzeti svećenik, s velikim ugledom kod naroda. Bio je uhićen 22. travnja 1949. i odveden u zatvor. Osuđen je na 18 mjeseci robije. U redovitom postupku bila je uložena žalba. Na žalbu mu je, kazna povišena s 1,5 na 5 godina zatvora. Kaznu je izdržavao u komunističkom logoru za svećenike u Staroj Gradiški. Bio je ondje 2 godine, dok nije u lipnju 1951. godine pomilovan, te je 1. rujna 1951. ponovno preuzeo vodstvo župe. Kao župnik i nadalje je marljivo radio na “crvenoj Trešnjevki”. Uz češće progone, jednom je doživio fizički napad oružjem na sebe i crkvu Sv. Josipa. Nije posustajao, niti uzmicao u onim teškim vremenima. Iscrpljen trajnim radom i trpljenjem, umro je 15. ožujka 1965. Umro je u 68. godini života i 44. svećeništva.