Duhovni impulsi u došašću 2020. – 1. impuls

I. nedjelja došašća – 1. impuls: ZVIJEZDA

Zvijezda može označavati razne stvarnosti.

Ona je:

– nebesko tijelo (astronomski objekt),

– svjetlo,

– simbol slave,

– nade…

– … zvijezda je čežnja.

Tri zvjezdoznanca na putu prema Isusu slijede zvijezdu. Neobično je to! Jer, zvijezda je po sebi zanimljiva: s jedne strane, privlačna im je, poziva ih na koračanje, na put; a s druge pak strane, iako svijetli, iako je lijepa, ne daje im previše informacija. Ona privlači svojim svjetlom, a ne objašnjenjima ili razlozima zbog kojih nas privlači.

Zvijezda je neka moja čežnja.

         Koja je moja čežnja za ovo Došašće?

                   Hoće li se moja čežnja moći ostvariti?

                            Ne? Hm, pročitajmo što nam sv. Augustin ima za reći:

Čovjek je stvoren za velike stvari. Međutim, njegovo je srce premalo da bi ih primilo. Ono se stoga mora proširiti. Kada Bog odgađa darovati nam svoje darove (kada odgađa naše ispunjenje), on zapravo omogućava da naša čežnja poraste; kroz čežnju on povećava (širi) naše unutarnje biće; a kada širi naše unutarnje biće, čini nas sposobnima primiti Boga, tj. primiti velike stvari za koje smo stvoreni.

Mogu li povjerovati u ovo?

Mogu li povjerovati da će baš ovo Došašće za mene biti blagoslov?

Da ne trebam odustati čak ako i Bog odgađa ispunjenje moje čežnje?

Koja je zvijezda tvoje čežnje za ovo Došašće?

Pokušaj danas naći odgovor na ovo pitanje.

I bilo ti blagoslovljeno!

Marko, kapelan

Možda će vas zanimati...