Riječ dana – 20.4.2020.

Evanđelje:

Iv 3 , 1-8

Bijaše među farizejima čovjek imenom Nikodem, ugledan Židov. On dođe Isusu obnoć i reče mu: »Rabbi, znamo da si od Boga došao kao učitelj jer nitko ne može činiti znamenja kakva ti činiš ako Bog nije s njime.« Odgovori mu Isus: »Zaista, zaista, kažem ti: tko se ne rodi nanovo, odozgor, ne može vidjeti kraljevstva Božjega!«

Kaže mu Nikodem: »Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se?« Odgovori Isus:

»Zaista, zaista, kažem ti:

ako se tko ne rodi iz vode i Duha,

ne može ući u kraljevstvo Božje.

Što je od tijela rođeno, tijelo je;

i što je od Duha rođeno, duh je.

Ne čudi se što ti rekoh:

‘Treba da se rodite nanovo, odozgor.’

Vjetar puše gdje hoće;

čuješ mu šum,

a ne znaš odakle dolazi i kamo ide.

Tako je sa svakim

koji je rođen od Duha.«

Biti rođen iz vode i Duha – kad čuju tu sintagmu, kršćani odmah pomisle na krštenje. I potvrdu.

Ali, što to znači, biti rođen iz vode i Duha?

Što će nam to?

Što imamo od toga?

E da, što imamo od toga? Ako uspijemo odgovoriti na ovo pitanje, onda ćemo ponovno otkriti neke možda zaboravljene unutarnje izvore koji su krštenjem potekli u nama, a koji nam kroz ovo razdoblje, gdje trenutno nemamo pristupa redovitom euharistijskom zajedništvu, mogu itekako pomoći! Ojačati nas! Zapravo, dati nam do znanja kolike i kakve to darove Božje već nosimo u sebi po tim dvama sakramentima – krštenju i potvrdi.

Što za mene znači da sam kršten, tj. da sam rođen iz vode i Duha?

Što za mene znači da sam krizman, tj. da sam  primio darove Duha Svetoga?

Ajmo ovako: kao i već jedanput prije, neka ova pitanja budu ponajprije pitanja svakome od nas ponaosob:

  • Što za mene znači da sam kršten, tj. da sam rođen iz vode i Duha?

  • Što za mene znači da sam potvrđen, tj. da sam primio sedam darova Duha Svetoga?

Kao i onomad, ne traže se – tj. neće me, ili me barem ne bi trebali zadovoljiti! – „odgovori-formule“, primjerice „brisanje istočnog grijeha“ za krštenje ili „kršćanska punoljetnost“ za potvrdu. Tada se naime nalazim pred novim problemom, a taj je: razumljivim si riječima razložiti što to znači istočni grijeh i što to znači kršćanska punoljetnost… Al’ ako netko hoće ići tim putem, blagoslovljeno joj/mu bilo!

Zadatak jest:

Tražim odgovore na dva gore navedena pitanja koje u jednostavnosti i iskrenosti mogu dati sâm sebi.

A onda, u narednim danima i tjednima, pokušat ću sa svoje strane dati jedan katehetski (teološki) prikaz sedam darova Duha Svetoga. Naravno, koristeći materijale osobe koja se bolje od mene razumije u isto.

Dogovoreno?

Marko, ž. vikar

Možda će vas zanimati...