Duhovni impulsi u došašću 2020. – 18. impuls

18. impuls: Ugledaju dijete s Marijom, majkom njegovom

Kraljevi ulaze u štalu i vide majku s djetetom.

Kao zvjezdoznanci, ovi kraljevi navikli su promatrati i istraživati. I to ih je vodilo: slijedili su zvijezdu. Tijekom puta shvatili su kako je i slušanje vrlo bitno. Za razliku od Herodove palače, ovdje nitko ne govori; riječi su suvišne. Ovdje je sve tiho. I sada dolaze kraljevi do novog, jednostavnijeg načina promatranja.

Oni jednostavno samo gledaju. Promatraju.

Zamišljam si kako gledam u lice nekog djeteta. Čovjek može pred djetetom stajati, promatrati ga, ne vidjeti takoreći „ništa novoga“, a da mu svejedno ne bude dosadno! Čovjek se dječjeg lišca pokatkad ne može zasititi!

Tako se može i moliti. Boga mogu pokušati jednostavno gledati, promatrati.

I dopustiti mu da i on mene pogleda.

I makar se takoreći ništa ne događalo, može ovo iskustvo postati vrlo bremenito. Ono može postati kao jedna živa tišina, mir koji ispunja, tiha živahnost.

Promatram Marijino lice, način kako ona gleda svoje dijete.

Neka me Marijin način gledanja Isusa uvede u ovu tihu, nenametljivu, „pasivnu“ molitvu promatranja Boga u liku djeteta Isusa.

Marko, kapelan

Možda će vas zanimati ...