Deveta godišnjica smrti vlč. Augustina Holija

Danas je 9. obljetnica smrti vlč. Augustina Holija, dugogodišnjeg župnika naše župe.

Sveta misa za pokojnog župnika služit će se u 19 sati.

Ovo je tekst don Živka Kustića koji je objavljen u Jutarnjem listu 18.02.2009. godine.

Gušta s Trešnjevke

Augustin Gušta Holi umro je u ponedjeljak, a bit će pokopan sutra nakon mise u njegovoj posljednjoj župi Sv. Josipa na Trešnjevci u 9 sati. Jedan od svećenika koje je nadbiskup blaženi Alojzije Stepinac zaredio uoči svoga mučeništva – 1945. – i svima navijestio mučeništvo. Tih je svećenika još malo ostalo, svaki taj život i svaka smrt spomena su vrijedni. Označili su slavno razdoblje ovdašnjega kršćanstva, jedinstveno iskustvo Crkve u na svoj način jedinstvenoj komunističkoj vlasti. Svaki je od njih na svoj način sudionik Stepinčeva svjedočenja – iskustva Crkve koja je znala biti vjerna svome Bogu i svome narodu. Ta dvostruka vjernost označena je Stepinčevim likom i životom svakoga od vjernih svećenika tih naraštaja. Bili su jednostavni, normalno pobožni, narodu bliski i nepokolebljivo vjerni. Bilo im je neposredno jasno da sudjeluju u jedinstvenom iskustvu susreta Crkve s najvećim i najsustavnijim bezboštvom koje je, nakon sloma kratkotrajnog okrugnog bezbožnog nacizma, zavladalo velikim prostorima od Jadrana do Tihog oceana. I zajedno sa Stepincem znali su ishod toga sukoba. Augustin Holi bio je jedan od onih koji su Stepinčevo proroštvo dočekali i odmah se susreli s novim nevoljama – u jedva čekanoj slobodi opet punoj opasnosti. Znali su da će i tu nevolju Crkva nadvladati, makar i posrtala, makar se i zbunjivala.

Trešnjevka ostaje zauvijek označena zvonikom koji je Augustin Holi uspio podići kao Božji uskličnik iznad onog i onakvog predgrađa – što postade dijelom centra. Župnik bez kompromisa i bez osobnih neprijatelja. Jednostavni hrvatski katolički svećenik Stepinčeva razdoblja – znak ovdašnje katoličke sigurnosti bez mnogo teorije – u izvornoj vjernosti bez prenemaganja. I ovaj je pogreb još jedna potvrda toga razdoblja za dugo i sve dublje promišljanje.
Živko Kustić