Riječ dana – 9.4.2020.

Poštovani župljani,

jeste li pripravili gornju sobu za večerašnje blagovanje?

Danas neće biti uobičajene Riječi dana.

Umjesto toga jedan poticaj, tj. opetovanje nedjeljnog poticaja: umjesto „praćenja“ slavlja putem televizije, slavite, kao kućna Crkva, Veliki četvrtak u svojim domovima!

„Jer gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima“, kaže Isus (Mt 18,20).

Kako slaviti?

Uskoro bi na mrežnoj stranici www.hilp.hr trebao biti objavljen predložak molitvenog slavlja za Veliki četvrtak.

Ako i ne bude, ili ako Vam se on učini predugačak ili zamoran, predlažem sljedeći tijek zajedničke, po koracima:

1. Pripremiti sobu – mjesto gdje ćete moliti: upaliti svijeću, staviti raspelo, pripremiti Sveto pismo.
  2. Započeti znakom križa; netko od ukućana može svojim riječima izreći kratki uvod.
  3. Pročitati (navijestiti) čitanja, slično kao i u crkvi. Čitanja možete pronaći na sljedećoj poveznici: www.hilp.hr/liturgija-dana/
  4. Nakon evanđelja kratka šutnja. Može onda u slobodi svatko tko želi dati svoj „osvrt“: koja me je riječ posebno „dotakla“, što mi se svidjelo, što me ganulo, što je novo spoznato, itd.
  5. Molitva vjernika: za koga i za što želimo moliti? Ponovno spontano mogu uslijediti zazivi.
  6. Oče naš.
  7. Znak križa.

Dragi župljani,

kao dodatni poticaj donosim Vam ovdje poveznicu na tekst češkoga svećenika Tomáša Halíka, kojeg smatram prigodnim za današnji trenutak:

www.hkm.hkr/duhovnost/tomas-halik-krscanstvo-u-vremenima-bolesti/

Posebno bih istaknuo, a ponovno kao poticaj na vlastito, kućno, slavlje, sljedeći odlomak: Ne vidim sretnoga rješenja u tome da se za vrijeme zabrane javnih bogoslužja prebrzo snalazimo s umjetnim zamjenskim sredstvima u formi televizijskih prijenosa svetih misa. Zaokret prema „virtualnoj pobožnosti“, prema „kruhu iz daljine“ i klečanje pred ekranom u stvarnosti su čudna stvar. Možda bismo trebali ozbiljnije doživjeti istinu Isusovih riječi: „Gdje je dvoje ili troje u moje ime sabrano, ja sam među njima.“

Tematika Halíkovog teksta šira je od navedenog odlomka. Svakako Vam preporučan da pročitate njegovo izlaganje u cjelosti. Neka taj tekst, ako to dopuštate, bude današnja Riječ dana.

A sljedeća Riječ trebala bi uslijediti po rasporedu… u ponedjeljak!

• Sutra, na Veliki petak, bit će objavljena kratka video kateheza.
  • Velika subota je dan tišine. Nema Riječi.
  • Na Uskrs će uslijediti župnikova čestitka i riječ.

Budite zdravo!

Marko, ž. vikar