Susret mladih članova i simpatizera Kolpinga

U SusretMladihKolpinga_2015_12subotu 10.1. 2015. u našoj je župi u dvorani „Augustina Holija“ održan susret mladih članova i simpatizera  Katoličkog društva djetića (poznatijeg pod nazivom „Kolping“) na temu „Kolping i mladi“ („Kolping-tko je to/što je to/ o čemu se tu radi/što ja tu mogu?“). Susret su organizirali mladi članovi naše Kolpinške obitelji Svetog Josipa. Susret je započet molitvom, a sudionike su zatim pozdravili Damir Ocvirk,  naš župnik i duhovnik Kolpinške obitelji Svetog Josipa, gđa. Anita Petričević, predsjednica Katoličkog društva djetića (KDD), vlč. Zdenko Perija, duhovnik KDD-a te Miroslav Salopek, predsjednik Kolpinške obitelji Sv. Josipa.  Susretu se odazvala 21 mlada osoba iz različitih zagrebačkih župa, okolice Zagreba (Jastebarsko, Klinča Sela, Sesvetski Kraljevac), Kneginca Gornjeg iz okolice Varaždina te Dubrovnika.

Program je započeo međusobnim upoznavanjem sudionika, a nastavio se predavanjem Miroslava Salopeka o liku i djelu osnivatelja KDD-a, Adolpha Kolpinga i misiji i djelovanju Kolpinga u svijetu i Hrvatskoj. Eva Salopek Bijelčić je upoznala sudionika s razvojem i djelovanjem Kolpinga u Hrvatskoj od početaka pa sve do danas, dok su Ana Pugar, Marija Pugar i Viktorija Erjavec mlade upoznale s djelovanjem mladih u sklopu Kolpinga u Europi i Hrvatskoj. Vrijedan dio susreta bio je rad u grupama gdje su mladi kroz svoja izlaganja podijelili međusobno što su tijekom prvog dijela susreta upamtili vezano uz Kolping te dio u kojem su zajedno razmatrali o svojim viđenjima i doživljajima Kolpinga i mogućnosti vlastitog doprinosa i angažmana u istome.

Ono što možemo izvući kao zaključke i prijedloge susreta su:

  • želja za angažmanom u kreativnom smislu ( kreativne radionice, za početak u Kolpinškoj obitelji Svetog Josipa na Trešnjevci),
  • ideja za zajednički izlet, druženja, hodočašća, duhovne obnove (prvi prijedlog je izlet na Sljeme),
  • ideja za doprinosom na zajedničkoj Svetoj Misi za vrijeme međunarodne radionice u listopadu u Varaždinskoj biskupiji,
  • mogućnost pridruživanja postojećim aktivnostima – rad s djecom u liturgijskoj skupini u Kolpinškoj obitelji Svetog Josipa (pripremanje igrokaza i dr.),
  • mogućnost dogovaranja prezentiranja kolpinškog djela u župama u kojima ono ne postoji i gdje postoji mogućnost za dogovor (mladi sudionici susreta mogu biti jedna od poveznica…),
  •  mogućnost prezentacije kolpinškog djela putem vjeronauka u školi (neke Škole, neki vjeroučitelji….).

Sudionici su pri završetku susreta što usmeno, što u evaluacijskim listićima, izrazili radost sudjelovanja i upoznavanja s radom mladih u sklopu Kolpinga. Navedeni su zaključci prodiskutirani usmeno i izrečeni iskreno i s namjerom ostvarivanja. Susret je završio zajedničkom Svetom Misom u 18.30 sati u našoj crkvi.

Zahvaljujemo na svoj podršci i pomoći članovima Kolpinške obitelji Svetog Josipa  i predsjedniku Miroslavu Salopeku, župniku Damiru Ocvirku, kapelanu Ivanu Vučaku, predsjednici KDD-a Aniti Petričević, duhovniku KDD-a Zdenku Periji, svima članovima drugih kolpinških obitelji koji su doprinijeli da se susret ostvari. Najveća hvala dragom Bogu i svim mladima koji su odvojili svoje dragocjeno vrijeme i u duhu Kolpinga odlučili provesti lijepo, veselo, kreativno subotnje popodne. Vjerujemo kako će i dalje nad svime bdjeti naš blaženik Adolph Kolping.

Raduju nas skorašnji susreti i aktivnosti.

 

Ana Pugar, Marija Pugar, Eva Salopek Bijelčić, Viktorija Erjavec

Možda će vas zanimati...