Kateheze u veljači

U utorak, 14. veljače održana je druga kateheza u nizu kateheza u veljači ”S apostolom Petrom u hodu za Isusom” na temu ”Gospodine, ako si ti, zapovijedi mi da dođem k tebi po vodi!” (Mt 14,28). Nakon uvodne molitve, razmatrali smo nad Matejevim evanđeljem u kojem je zabilježen Isusov hod po vodi i to neposredno nakon što je apostol Petar s ostalim apostolima sudjelovao u Isusovom slavnom nastupu nahranivši mnoštvo. Apostoli sada ulaze u lađu koja na određeni način simbolizira Crkvu. Nailaze na nemirno more i jak vjetar. Apostol Petar na svojem putu do Isusa prolazi kroz vlastitu sumnju i malovjernost. Bog nam ponekad dopušta da se susretnemo s našim najvećim strahovima. Možda nam upravo takvi trenutci sumnje služe za našu osobnu izgradnju. I tada se postavlja pitanje – što zapravo znači vjerovati u Boga? Na to pitanje svatko ima svoj odgovor, no ono što zasigurno možemo zaključiti da nije dosta samo vjerovati u Boga, nego je potrebno imati povjerenja u Njega. Moramo imati više povjerenja u Isusa, jer On može sve učiniti. I upravo to Evanđelje na neki način poistovjećuje vjeru i pouzdanje jer živa vjera uključuje pouzdanje.  Tko se čvrsto uzda u neizmjernu Božju pomoć, taj nikada neće propasti. Kada je Isus ušao u lađu, vjetar je prestao, a more se smirilo. Tako i u našim životima, kada dopustimo Isusu da uđe u naše srce, u lađu našeg života, kada istinski povjerujemo i kada se istinski predamo Bogu, tada Božja utjeha i snaga omogućavaju da se u nama ostvare veličanstvena Božja djela.

Damir David

Možda će vas zanimati...